Filip Cousteau i Plosnatica
Ponovo je more tiho pozvalo Filip Cousteau sebi i on to nije mogao odbiti.
Pogled u plavetnilo ribe prati...
Naizgled neživotno pjeskovito dno puno je životinja koje su na njemu.
Plosnatica barjaktarka Arnoglossus thori Naraste do 15 cm isključivo se zadržava u muljevitom i pjeskovitom tlu. Uobičajeno možemo je naći na dubinama od 30 i 250 metara a ova je snimljena na 8 metara. O samom životu ove ribe vrlo malo se zna. Otkrivena je u Jadranu 1913 godine. Meso joj je ukusno.
Filip Cousteau je otkrio način kako ta riba biježi predatorima. Uvidjevši da neće brzina plivanja spasiti je od smrti ona se doslovno zabija u pjesak i nestaje. Film to vjerno pokazuje.
Pjeskovito dno nestaje kamenje prekriva dno.
Nekada bodlje nisu dovoljne, gozba je počela danas je za ručak jež. Na slici Knez Coris julis
Izduženog je i vretenastog oblika tijela, dužine do 25 cm (obično 10-20 cm). Kod vrste prisutan spolni dimorfizam .Mužjaci i ženke se razlikuju po boji. Mužjaci imaju maslinastozelena do smeđa leđa s prijelazom u modrikastu boju, po boku se pruža narančasta ili ružičasta krivudava pruga iznad crnkastomodre podloge. Iza oka je plava pruga, a na škržnom poklopcu modra pjega. Na početku leđne peraje nalazi se crna mrlja. Ženke imaju smeđa, crvenkastosmeđa ili maslinastosmeđa leđa, dužinom bokova pruža se ravna žuta pruga nadsvođena s još dvije slabije uočljive – sprijeda modrom a straga crvenkastom i crnkastom prugom.
On je biološki indikator nezagađenog mora. Kada vidite njega znate da se kupate u čistom moru. Ako dobro pogledate sliku dole možete vidjeti dvije ženke ostalo su muški primjerci Kneza. Da ne bude zabune ona riba lijevo nije Knez.
Cipal Mrežnjak Lizs Saliens Uobičajeno stanište mu je u bočatoj vodi zbog toga ga ima u Baškoj gdje je i slikan. Baška ima rijeku koja se ulijeva u more. Krk je jedan rijetkih otoka koji ima pitku vodu i jedini koji ima rijeku.
Pozdrav od vašeg Filip Cousteau